آشنایی با جک ملات شکن (Digital cement compression) در آزمایش بتن

جک بتن شکن ۲۰۰ تن

جک ملات شکن دیجیتال یکی از دستگاه‌های تجهیزات آزمایشگاهی بتن می‌باشد. جهت تعیین مقاومت فشاری نمونه‌های مکعبی و استوانه‌ای ملات‌های سیمان و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترل بارگذاری سرعت آزمایش مقاومت فشاری از پارامترهای تعیین کننده در نتیجه آزمایش می‌شود. کاربرد‌های جک ملات شکن تعیین تست مقاومت بتن می‌باشد. این تست‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • تست مقاومت کششی بتن
  • تست مقاومت فشاری بتن
  • تست مقاومت خمشی بتن

تست مقاومت کششی یا همان تست برزیلی چیست؟

برای اینکه بدانید یک بتن تا چه اندازه نیروی کششی را تحمل می‌کند، آن را در آزمایش‌های مختلفی ارزیابی می‌کنند که به آن آزمایش مقاومت کششی بتن می‌گویند. برای تعیین و ارزیابی کشش بتن، از آزمایش‌هایی استفاده می‌کنند که یکی از روش آن تست برزیلی یا همان تست مقاومت کششی بتن می‌باشد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

تست مقاومت فشاری بتن

آزمایش مقاومت فشاری بتن یکی از متداول‌ترین آزمایش‌هایی است که به منظور ارزیابی مقاومت بتن در برابر تنش‌های ناشی از فشار انجام می‌شود. فاکتورهای مختلفی در مقاومت فشار مصالح تاثیرگذار می‌باشند که به عوامل زیادی از جمله نسبت آب به سیمان، مقاومت سیمان، رطوبت، تراکم بتن، کیفیت مصالح بتن، کنترل کیفیت در حین تولید بتن و غیره بستگی دارد.

تست مقاومت فشاری بر روی مکعب یا سیلندر انجام می‌شود که سیلندر بتنی یا مکعب بتنی را به عنوان نمونه استاندارد برای آزمایش استفاده می‌کنند. تست استاندارد را برای مقاومت فشاری نمونه‌های بتنی استوانه‌ای ارائه می‌کند.

تست مقاومت خمشی بتن

به توانایی بتن در برابر تحمل بارهای جانبی مقاومت خمشی بتن یا مدول گسیختگی گویند. بارهای خمشی و فشاری در سازه‌های بتنی محسوب می‌شوند. مقاومت فشاری بتن نسبت به مقاومت کششی آن بیشتر است، لذا احتمال شکست بتن از پایین، زیاد است. با قرار دادن میله‌های فولادی در بخش پایینی تیر، مقاومت کششی تیر را می‌توان افزایش داد. واحد اندازه‌گیری آن  مدول پارگی (MR) است. یک هدف مهم در صنعت ساختمان برای بهبود مقاومت خمشی بتن ساده برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، می‌توان از افزودن الیاف به مخلوط بتن استفاده کرد.

یکی دیگر از روش‌های آزمایش بتن تست مقاومت فشار بتن با دستگاه پرس هیدرولیکی است که از قرار دادن نمونه‌ مکعبی یا استوانه‌ای از بتنی که قصد استفاده از آن را داریم، در دستگاه پرس هیدرولیکی انجام می‌شود که در مطلبی جداگانه آن را بررسی خواهیم کرد.

پست قبلی

نحوه آزمایش تراکم خاک با قالب و چکش تراکم

پست بعدی

چکش اشمیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-1

گروه صنعتی رهسانیر تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی و ابزار دقیق در زمینه خاک، بتن، قیر، آسفالت و فروشنده تجهیزات درون چاهی و دستگاه های حفاری کار خود را آغاز کرده است.

بایگانی‌ها